Výhody koberců

25.07.2013 | Rady a tipy

Koberce jsou praktickým bytovým doplňkem. Kromě dekorativní funkce nabízejí řadu užitečných vlastností, které ocení nejen samotní majitelé, ale také sousedé.

Jedinečná atmosféra domova

Jednou z vlastností je schopnost navodit příjemnou atmosféru v interiéru (mnohem efektivnější ve srovnání se standardní laminátovou podlahou). Vytvářejí pocit domova, díky čemuž se obyvatelé cítí opravdu dobře.

Definování stylu a variabilita změn

Každý, kdo zařizuje nějaký prostor, dbá na barevnost, tvary a kompatibilitu jednotlivých doplňků. Stejně i interiéroví designéři rádi používají koberce pro dotvoření celkového vzhledu místnosti - vědí opticky zvětšit, zmenšit, prodloužit a rozšířit prostor podle potřeby.

Při zařizování poskytují koberce neomezené možnosti. Především kusové koberce v různých barvách a provedeních slouží jako dekorace na oživení interiéru .Výhodou je to, že se dají snadno zkombinovat a vyměnit v rozmezí pár sekund - pokud měníte nábytek či styl zařízení. Nebo pokud chcete jednoduše změnu.Bezproblémová je i údržba, protože díky rozměrům není problém koberec kdykoliv vyklepat.

Praktické využití každý den

Klíčovou výhodou koberců je jejich měkké zpracování, což umožňuje pohodlnou chůzi na boso. Navíc, jsou přirozeně protiskluzové; nehrozí tak nepříjemné pády. Jsou hřejivé a mají výborné tepelně izolační vlastnosti. Nepotřebujete ani podlahové topení, ani pantofle.

Měkké provedení oceníte hlavně v momentech, kdy nějaká věc spadne na zem a koberec zabrání jejímu rozbití.

Další výhodou koberců je, že prach se nehromadí na jednom místě a nevíří do takové míry, jako když jsou na celé ploše položené pouze podlahy. Samozřejmě je třeba pravidelné vysávání, aby se zabránilo dlouhodobému uchovávání prachu (to neprospívá zdraví obyvatel, obzvlášť alergikům).

Koberce mají i ochrannou funkci - chrání podlahu před poškrábáním a mechanickým poškozením. Rovněž nimi lze efektivně "zakrýt" nedostatky na laminátové či dřevěné podlaze mnohem levnější, než by stála výměna celé podlahy.

Ideální pro děti

Koberce jsou vhodnou volbou do dětského pokoje a místností, kde se pohybují hlavně malé děti. Jsou totiž protiskluzové. Pokud by přece náhodou dítě spadlo, takkoberec výrazně ztlumí pád . Děti se zároveň rádi hrají na zemi - díky měkkému povrchu, který dobře izoluje chlad od podlahy, jim není zima.

Dnes jsou navíc k dispozici koberce s poutavými obrázky. Ty podporují dětskou kreativitu (barevné puzzle, autodráha, ...).

Při koupi je však třeba dbát na výběr "toho správného" koberce, aby se z něj neuvolňují vylomeny vlákna, které by mohlo dítě vdechnout.

Přínos pro akustiku interiéru

Některé prostorné místnosti s velkou podlahovou plochou mají špatné akustické vlastnosti. Umístěním koberce se akustika upraví. V místnosti se zároveň eliminuje ozvěna.

Zvukovou izolaci, kterou koberce nabízejí, hodnotí velmi pozitivně zejména sousedé bydlící o patro níže. Jde o znatelně menší hlučnost při chůzi či vysávání - sousedů tak nijak nerušíte, ani neomezujete.

Atraktivní komerční prostory

Pro kancelářské prostory jsou vhodné především objektové koberce , které kromě praktických vlastností (nenáročná údržba, zakrytí nečistot), poskytují možnost, jak zútulnit interiér a učinit jej reprezentativním. Zaměstnanci a klienti se budou cítit mnohem příjemnější.

Galerie