Průvodce kobercovou terminologií. Co je to heat-set, velur či shaggy?

30.01.2024 | Rady a tipy

Určitě jste se již setkali s takovým označením koberců. Ale víte, co jednotlivé typy znamenají? Abyste se v pojmech neztratili, přinášíme vám jejich detailní charakteristiku. 

 
Typy vláken:
Heat-set 
Jde o typ vlákna, odrážející způsob zpracování příze tepelnou úpravou. Díky tomu nabývá koberec větší pevnost a stává se odolnějším vůči poškození. Úpravou navíc získává ještě atraktivnější vzhled, protože barvy jsou intenzivnější a více vyniknou. Typ Heat-set lze nalézt při vlněných kobercích, i při syntetických kobercích z polypropylenových vláken. 
 
Heat-set frieze 
100% polypropylenové vlákno typu frieze je o něco silnější ve srovnání s klasickým heat-setem. Důvodem je jeho délka a vyšší hustota vláken, kterou jsou zatočené. Výsledkem takového zpracování je velmi příjemný povrch koberce a stylový vzhled. 
Shaggy 
Vlákna typu Shaggy jsou charakteristické svým zkrutem. Díky tomu mají koberce typický rozcuchaný a "huňatý" vzezření. Husté a dlouhé vlákna (až 50 mm) zaručují nejen trvanlivost, ale i barevnou stálost. Kromě toho poskytují nadstandardní pohodlí při chůzi - povrch je totiž mimořádně měkký. Kvůli modernímu designu jsou koberce typu Shaggy stále oblíbenější mezi zákazníky. Variabilní je i provedení; k dispozici jsou nejen kusové, ale také metrážové koberce určené do obytných prostor. 
 
Ve vzhledu Shaggy lze nalézt především koberce vyrobené ze 100% polypropylenového vlákna, ale výjimkou nejsou ani koberce z přírodních materiálů (vlny). 
 
                                                                                                         
 
Velur 
Velurové koberce mají hladký, jemný, jednolitý povrch a krátký vlas, protože se v rámci konečné úpravy podstřihnout. Pro svou vysokou odolnost a bezproblémovou údržbu se hodí i do těch nejvíce frekventovaných místností. Typ velur se nejčastěji spojuje s polyamidovými vlákny, z nichž jsou koberce vyrobeny. 
 
Nejčastěji využívané vlákna 
Koberce jsou tvořeny vlákny, které jsou buď přírodní (mají rostlinný / živočišný původ), nebo syntetické. Podle toho, o jaký druh vlákna a příze jde, se odvíjí způsob zpracování, individuální vlastnosti daného koberce, av neposlední řadě i koncová cena. 
 
přírodní vlákno 
vlna 
Vlna má jako přírodní materiál výborné užitné vlastnosti - především izoluje teplo, hluk a statickou energii. Je přirozeně měkká a příjemná při chůzi naboso. Kromě toho mají vlněné koberce schopnost odolávat ušlapáni díky pružnosti vláken, které se při zatížení dokážou vrátit zpět do původního stavu. Mínusem může být vyšší cena, ale za krásný vzhled po celá léta, se vyplatí zvážit takovou investici. 
Vlna se před samotným zpracováním zvykne ošetřit, čímž se zvyšuje odolnost koberce vůči nečistotám (zajistí se tak snadnější údržba). 
 
syntetická vlákna 
polyamid 
Polyamidové vlákno je syntetického původu, které poskytuje kobercem značnou trvanlivost (i tvarovou stálost) a elasticitu. Polyamid je zároveň charakteristický svou mechanickou odolností vůči oděru. 
Na rozdíl od vlny, jako přírodního materiálu, není koberec vystaven riziku napadení mikroorganismy (bakterie, plísně) či moly. Polyamid neposkytuje tepelnou izolaci - ta se však dá zajistit aplikací na vhodný podklad, například na filc. 
polypropylen 
Ve srovnání s polyamidem je polypropylenové vlákno méně pružné, což znamená menší tvarovou stálost a větší riziko deformace povrchu. Barvení je také o něco složitější. Na druhé straně jsou koberce z těchto vláken odolné vůči kyselinám a vlhkosti z prostředí. Polypropylenová vlákna jsou nejčastěji zpracovány tepelnou úpravou - heat-set nebo do uzlíků. 
 

                                                                                                       
 
polyester 
Polyester se svými vlastnostmi blíží polyamidu, ale v lepším, kvalitnějším provedení. Je velmi pevný a odolává poškození či vyblednutí. Zároveň se však vyznačuje mimořádnou měkkostí připomínající vlnu, díky které slouží jako doplňkový materiál na zjemnění koberců a bytového textilu. Pro svou jemnost jsou takového koberce vhodné i do koupelny. 
Mínusem je statický náboj a žmolkování povrchu. 
Akryl 
Polyakrylonitrilové vlákna připomínají vlnu - vizuálně i na dotek. Oproti vlně jsou však mnohem levnější, díky čemuž jsou koberce z nich stále oblíbenější. Akrylová vlákna se při tkaní koberců používají buď samostatně, nebo jako příměs k jinému materiálu.

 

Galerie