Jakou podlahovou krytinu na podlahové vytápění?

30.01.2024 | Rady a tipy

Podlahové topení je stále populárnější volbou vytápění. Při jeho instalaci je však třeba dbát na výběr vhodné podlahové krytiny, aby se nesnižovala účinnost a ekonomičnost podlahového topení. V tomto článku Vám poradíme jaké podlahové krytiny jsou vhodné na podlahové topení.

Podlahové topení

Podlahové topení se těší stále vyšší popularitě. Jde o moderní nízkoteplotní topný systém, který má své výhody: energeticky úsporný provoz, zabudování v podlaze bez rušivých vlivů v interiéru a rovnoměrné šíření tepla do celého prostoru. Konstrukční typy podlahového vytápění lze rozdělit na elektrické a teplovodní.

Elektrické podlahové vytápění pracuje s topnými kabely (termo kabely), podložkami nebo fóliemi uloženými přímo pod podlahovou krytinou. Protože topná část podlahy je oproti teplovodnímu systému nižší, nedochází k takové akumulaci tepla a setrvačnost vyhřívacího efektu je o něco nižší.
 
Teplovodní podlahové vytápění představuje topný systém, který využívá na vytápění ohřátou vodu. Jeho základním článkem jsou speciální trubky, uložené přímo v podlaze, přičemž trubkami proudí topná voda, která šíří teplo do velké plochy. Takovým způsobem lze vytopit i větší dům. Vodu ohřívá kotel nebo jiný zdroj tepla, nejvhodnější je kondenzační kotel, jehož vysokou hospodárnost podporují právě nízkoteplotní systémy.
 

Jakou podlahovou krytinu na podlahové vytápění?

Při instalaci podlahového vytápění je třeba vzít v úvahu druh podlahové krytiny a její tepelný odpor. Při tomto způsobu vytápění je dnes možné použít více druhů materiálů podlahových krytin. Existují názory, které kombinaci některých krytin s podlahovým vytápěním zatracují, ale při dodržení jistých podmínek je výběr skutečně pestrý. Podlahové krytiny musí splňovat určitá kritéria aby byly vhodné pro podlahové vytápění. Základním a nejdůležitějším kritériem je odpor kladený vedením tepla podlahovou krytinou. Jeho hodnoty by neměly přesahovat R=0,15m² K/W. Samozřejmě čím nižší je tepelný odpor, tím bude podlahové topení fungovat efektivněji a ekonomičtěji.

Protože teplo z podlahového topení chceme dostat co nejrychleji na povrch a do celé místnosti, výběr vhodné krytiny netřeba podcenit. Teplo prochází tam, kde má co nejmenší tepelný odpor. Logicky z toho vyplývá, že nevhodné budou dobré tepelné izolanty, jak silné dubové desky, naopak vhodnými podlahami jsou tepelné vodiče, jakým je například keramika nebo přírodní či umělý kámen. Většina výrobců při svých podlahových krytinách uvádí informaci o vhodnosti daného typu pro podlahové vytápění.
 
Druhy podlahových krytin a jejich využitelnost s podlahovým topením
 
Keramická dlažba
 
Keramická dlažba je díky nejvyšší tepelné vodivosti nejvhodnější podlahovou krytinou pro podlahové vytápění. Rychle se zahřeje, čili rychle se stává příjemným na dotek. Pro lepší vodivost by měli mít dlaždice co největší rozměry. Při instalaci keramické dlažby se mají používat pouze lepidla, stěrky a nátěry vhodné pro podlahové topení. Dlažba však díky svému charakteru není vhodná do každého prostoru v domě. Používá se zejména do kuchyní, koupelen a předsíní. Její nevýhodou je, že během období, kdy se netopí, je podstatně chladnější než jiné typy podlah.
 
PVC podlaha
 
PVC podlahy se v současnosti využívají stále častěji, nabídka vzorů a barev je totiž mimořádně bohatá. Jde o materiál, který má skvělé zvukově a tepelně izolační vlastnosti. I přesto je ale PVC podlaha vhodná pro instalaci podlahového topení. Důležitá je tloušťka podlahy, klidně stačí 2-2,5mm. Na podlahové topení se ukládá bez izolace. Pro použití je nezbytný absolutně rovný podklad. U podlahového topení se proto musí použít jen taková nivelační hmota, která dobře snáší i vyšší teploty. Co se týče šíření tepla, tak PVC podlahy jsou obecně vhodné pro podlahové topení.
 
 
Koberec
 
Koberce mají velmi nízkou tepelnou vodivost, proto se pro podlahové topení velmi nedoporučují, i když nevylučují. Z důvodu lepšího průniku tepla by koberce měly být lepené, tloušťka koberce by neměla přesahovat 10mm a neměly by se používat koberce s dlouhým vlasem. Kvůli měkčímu došlapu jsou koberce často podlepené filcovým pásem, který je sice dobrým izolantem, avšak tloušťka filcového pásu nezamezuje průnik tepla z podlahového topení. Při koupi je třeba sledovat hodnotu tepelného odporu, která by u podlahového topení neměla v žádném případě přesáhnout zmíněných 0,15m²K / W.
 

Dřevěná podlaha

Dřevo nabízí ideální rovnováhu mezi zimními a letními měsíci. V zimě při topení sice teplo prochází pomaleji než například přes keramickou dlažbu, ale když se netopí je dřevěná podlaha podstatně příjemnější na dotek. Podlaha z buku a javoru je náchylnější na vyšší teploty, proto některé zdroje nedoporučují kombinaci s podlahovým vytápěním.
 

 

Galerie