Velké porovnání - koberce nebo podlahy?

25.07.2013 | Rady a tipy

Volba mezi kobercem a podlahovou krytinou je mnohdy subjektivní. Kupující se totiž často rozhoduje na základě vzhledu, co se mu líbí, a naopak co ne. Nebo vysloveně podle ceny. Přitom nehledí na funkčnost, kterou by měla podlahová plocha splňovat. Přinášíme vám několik tipů pro správný výběr.

Klíčové je umístění

Kdy podlahu?

Před koupí je nezbytné zohlednit umístění, tedy to, kam chcete koberec / podlahu instalovat. Obecně platí jednoduché pravidlo - do nejvíce exponovaných místností(tedy takových, kde se dlouhodobě pohybuje nejvíce lidí nebo se nacházejí hned u vchodu bytu) jsou vhodné spíše podlahy. Například vinylové podlahy; právě z důvodu nižších nároků na údržbu.

Pokud je tedy předpoklad velkého zatížení a znečištění, volte vinyl, plovoucí podlahu , případně PVC podlahovinu . Tato řada platí zejména pro soukromé byty; v případě komerčních prostor se kromě podlah dají umístit objektové koberce . Uvedené koberce jsou pevnější a trvanlivější, aby zvládly každodenní nápor množství lidí.

PVC a vinylové podlahy představují nejvhodnější variantu do vlhkých prostor, jako jsou koupelny a kuchyně, protože koberce jsou na vlhkost citlivé a mohou vznikat nevzhledné skvrny. Standardní laminátové podlaze se také vyhněte; podlaha by byla vlhkostí znehodnocena.

Kompromisem mezi praktičností a designovým provedením je výběr podlahovin, spolu s kusovými koberci . Ty následně položíte tam, kde chcete. A na druhý den můžete umístění bez problémů změnit.

Koupelna je ideálním prostorem pro kombinaci - vinyl nebo PVC podlaha a koberec

Kdy koberec?

Koberce jsou naopak velmi vhodné do obýváků, ložnic a dětských pokojů. Jednoduše tam, kde chcete mít útulný prostor a pocit tepla pod nohama. Většinou jde o neprůchozí pokoje, takže není třeba brát ohled na odolnost pokrytí (na rozdíl např.. Od chodeb).

V místnostech, kde se zdržují děti, je doslova žádoucí umístit koberec. Má výborné tepelněizolační vlastnosti, díky kterým dítě neprochladne, ani když sedí přímo na zemi. Navíc je měkký, příjemný na dotek, neklouže a tlumí pády. Koberce také mají zvukověizolační vlastnosti; kroky a dětský pláč nebudou sousedů vyrušovat.

Při koupi koberce si však třeba dát pozor na to, z jakých materiálů je vyroben . Důležité je vyhnout se například vlněným a akrylovým kobercům, které přirozeně uvolňují vlákna. Když se totiž děti hrají na zemi, mohli by vdechovat tyto vylomeny, tzv.. mrtvé vlákna. Naopak v pokojích, kde se děti nezvyknou nacházet, takové koberce nepředstavují žádný problém (uvolňování vláken samo o sobě není vadou koberce).

Rada pro alergiky

Kromě toho dnes už neplatí, že alergici nemohou mít doma koberce. Při správném výběru a následné péče nebudou koberce způsobovat žádné potíže. Koberec sám o sobě prach nevytváří, jen ho uchovává a fixuje mezi svými vlákny. Podlaha sice prach nezachytává, ale nevýhodou je, že se kvůli tomu neustále hromadí a víří. Pro alergiky je tak koberec lepší volbou, protože nemusí dýchat vířící se prach v ovzduší.

Design bez omezení

Laminátové, vinylové či PVC podlahy a také koberce jsou vyráběny v rozmanitých barevných provedeních. Je jen na vás, jaký vzhled si zvolíte - přirozeně, opět je třeba přihlížet k tomu, v které místnosti se krytina nachází (bílý koberec je např.. Absolutně nevhodný do kuchyně).

U koberců jsou velké možností výběru nejen z hlediska barev, ale také tvarů a rozměrů. Variabilní jsou hlavně kusové koberce.

Nabídka laminátových podlah je stejně bohatá. Moderní provedení povrchové úpravy (dekoru) jsou k nerozeznání od originálů - vzor dřeva, břidlice, kamene a i.

Porovnání koberců a podlahových krytin

  Koberce Podlaha
Interiér    
Bytové prostory + + + + + +
Obývací místnosti 
(obývací pokoj, ložnice)
+ + + + + +
Dětský pokoj + + + +
Kuchyň + Vinylová podlaha
Koupelna Kusové koberce Vinylová podlaha
Chodba a vstupní prostory + + + +
Komerční prostory Objektové koberce 
(kobercové čtverce)
PVC 
Objektové PVC
     
Design a vzhled    
Variabilita změn + + + 
(hlavně kusové koberce)
+
Barevnost + + + + + +
Optické zvětšení / zmenšení místnosti + + + + +
     
Užitečné vlastnosti    
Nenáročnost údržby + + + + +
Víření a hromadění prachu + + +
Protiskluzové provedení + + + -
Tepelněizolační vlastnosti + + + Jen spolu s podlahovým vytápěním
Izolace zvuku a hluku + + + -
Cenová náročnost Individuální 
(dle typu a rozměrů)
Individuální 
(dle typu a rozměrů)

 

Galerie