Exteriérové ​​koberce jsou trendem

23.08.2013 | Rady a tipy

Pokud jste majiteli domu nebo chaty a nemáte dostatek času na péči o venkovní plochy, oceníte výborné vlastnosti umělé trávy. Umělá tráva je zajímavou alternativou k té přírodní a hodí se především k bazénům či terasám. Vzhledem připomíná přírodní materiál a stejně i komfortem. Při chůzi naboso je tráva minimálně stejně příjemná jako ta skutečná ; v některých případech dokonce ještě příjemnější. Povrch je totiž měkký a tlumí pády - což je přínosem zejména pro domácnosti, v nichž se nacházejí děti. V případě umělých trávníků přitom nehrozí kousnutí hmyzem.

Užitečné vlastnosti

Umělý travnatý koberec není jen dekorativní prvek, ale je také funkční součástí exteriérů. Velkou výhodu v porovnání s přírodním trávníkem má tu, že je téměř bezúdržbový. Stačí zamést / vysát nebo opláchnout silným tlakem vody, čímž se vyplaví nahromaděné nečistoty. Není třeba se obávat ztráty kvality; většina exteriérových koberců je voděodolných a nepřekáží jim dokonce ani déšť. Na rubové straně mají drenážní otvory pro plynulé odvádění vody, čímž zabraňují nahromadění a tvorbě louží. Některé z nich jsou navíc vyrobeny z materiálu, který aktivně zabraňuje vzniku plísní.

Umělá tráva tedy dokáže odolat nepřetržité vlhkosti a celkově nepříznivým povětrnostním podmínkám či UV záření. Je opravdu trvanlivá iz hlediska barevné stálosti, kterou si dokáže dlouhodobě uchovávat i na přímém Slunci. Pokud je koberec alespoň částečně krytý, např.. pergolou, životnost se ještě prodlouží.

V zimním období je tráva vystavena větší zátěži kvůli mrazům. Ve většině případů snese nízké teploty, ale ztrácí tím částečně na kvalitě (křehne) a trvanlivosti.Znehodnocení lze předejít její překrytím nebo dočasným odstraněním.

Barevné provedení a použité materiály

V případě exteriérových koberců převládá zelená barva, aby se trávník co nejvíce podobal ten skutečný, přírodní. Trendem se však stávají i méně tradiční provedení - ve fialové, modré, šedé či černé barvě.

Nejčastěji jsou koberce vyrobené z polyesteru nebo polypropylenu, aby byly trvanlivé a rezistentní vůči nepříznivým vlivům počasí . Liší se také typem podkladu: může jít o resinu či gumu. Rozdílné je nejen složení, ale i samotná výška vlasu, která se pohybuje od 4 mm až do 20 mm.

Porovnání délky vlasů

Squash Blue: 4 mm

    Diamond: cca 6mm

Golf: cca 14 mm

CenterCourt: cca 20 mm

Nenáročná instalace

Pokládání umělé trávy je opravdu velmi jednoduché a nevyžaduje žádné odborné dovednosti. Základem je připravit, resp. upravit podklad, na který se umístí trávník.Ideální je rovný povrch bez větších nerovností či kamínků. Vhodné jsou betonové nebo vydlážděné povrchy, dřevo, dlažba, ale i vyrovnaná, zpevněná půda a bídní písek.

Velkou výhodou je uložení bez nutnosti použití lepidla. Stačí jen obyčejná lepicí páska (hlavně na spojení jednotlivých dílů k sobě, aby nebylo vidět spoje).

Pozor na ostré hrany

Exteriérové ​​koberce jsou z odolného a snadno udržovaného materiálu, ale přesto vyžadují určitou pozornost. Třeba dbát hlavně na to, aby na nich nebyly umístěny předměty bez podložek - ty zabraňují poškození vlasu.

Galerie