Vybíráme koberec podle 6 kritérií

21.08.2013 | Rady a tipy

Na co se zaměřit při výběru koberce? Přinášíme seznam několika aspektů, které je dobré zohlednit při jeho koupi:

 

1. Typ interiéru

Líbí se vám krásný velký bílý koberec? Pokud ano, tak velmi dlouho zvažujte, kam jej umístíte. U koberců je klíčové, do jaké místnosti je chcete položit. S typem interiéru přímo souvisí počet osob, jimž musí "odolávat" . Jinak je třeba přistupovat k bytovým prostorem a jinak ke komerčním. Podívejme se na pokoje v bytě:

Obývák a ložnice: dovolit si můžete prakticky jakýkoli koberec z jakéhokoliv materiálu. Doporučujeme se však zaměřit na měkkost a kvalitu - pokud bosýma nohama šlápnete na koberec, oceníte precizní provedení. V obývacích pokojích se nezvykne pohybovat mnoho lidí; koberec tak není vystaven velké zátěži. Díky tomu máte doslova neomezené možnosti při výběru z hlediska tvarů, materiálů či barev.

Kuchyň: při volbě koberců určených do kuchyně třeba předem počítat s tím, že se leckdy může něco vylít, vysypat nebo rozbít, jelikož se jedná o prostor, kde se připravuje jídlo. Abyste nemuseli vynakládat příliš velké úsilí na každodenní údržbu, vyhněte se světlým kobercem. Podstatné je přihlížet i na pevnost vláken, z nichž je koberec vyroben. V kuchyňských a jídelních prostorách je totiž častější pohyb osob a předmětů - koberec tak musí odolávat například neustálému posouvání židlí. Kvůli posouvání dbejte i na přiměřenou velikost, aby celá plocha nožiček stolu a židlí byla na koberci.

Kromě klasických metrážní koberců se mohou do kuchyně umístit kusové koberce , které zvýrazní prostor a jsou mimořádně nenáročné na údržbu.

Koupelna: do koupelny se z praktických důvodů hodí především kusové koberce s kvalitním podkladem - to znamená, že nejsou fixovány pouze lepidlem. Ty je možné v případě potřeby snadno vyvěsit a nechat usušit.

2. Funkce

Pokud plánujete kupovat koberec, promyslete si svá očekávání a nároky. Chcete, aby byl koberec funkční, zakrýval nedostatky na podlaze a nevyžadoval přílišnou péči i přes pohybu velkého počtu lidí? Nebo chcete vysloveně jen designový doplněk bez ohledu na materiál (či velmi světlou, choulostivé barvu)?

I na to dbejte při výběru koberců do jednotlivých pokojů.

3. Design

Položením koberce se mění celkový vzhled a dojem z interiéru. Výběrem toho správného víte opticky korigovat dispoziční řešení místnosti. Jak se dá využít koberec na maximum, naleznete v článku Tipy pro zvětšení prostoru .

4. Děti

Pokud máte děti, vybírejte koberec z příjemného, ​​měkkého materiálu. Ten je klíčový iz jiného hlediska - některé koberce totiž uvolňují tzv.. mrtvé vlákna, a proto jsou do dětského pokoje zcela nevhodné. Děti se totiž zvyknou hrávat přímo na zemi a při narušení povrchu by mohly tyto vylomeny vlákna vdechnout.

Uvolňování vláken je přirozenou vlastností koberců např.. z přírodních materiálů (vlny); neznamená to však, že jsou chybné. Do všech místností kromě dětského pokoje jsou vhodné, protože člověk nemá přímý kontakt s povrchem (není v jeho bezprostřední blízkosti na rozdíl od malých dětí).

5. Přítomnost domácích zvířat

Výběr koberců ovlivňuje i to, zda máte doma zvířátko nebo ne. Pokud ano, volte raději ty s nízkým vlasem, do kterého se méně zachycuje srst. Usnadníte si tak následnou péči. Ze stejného důvodu doporučujeme hlavně tmavší provedení; nikoli však černou barvu. Jsou totiž na ní vidět nečistoty.

Vyhýbejte se kobercem s třásněmi - ty jsou velkým lákadlem na okusování. Pokud se vám líbí, umístěte je z dosahu zvířat (např. do místností, kam nesmí). Stejně obezřetný přístup třeba mít ik luxusním kobercem.

6. Cena

Kritérium ceny je při koupi neméně důležité. Cena přímo odráží použitý materiál, způsob výroby (tkané, ručně vázané, všívané koberce) a celkovou kvalitu. Vždy proto zvažte, na jak dlouho koberec kupujete a jakou zátěž bude muset zvládnout. Podle toho se rozhodněte pro odpovídající investici.

Galerie