Slavné koberce

25.11.2013 | Rady a tipy

Na světě existuje několik výjimečných koberců, které se zapsaly do historie díky přívlastku "NEJ". Které to jsou a čím se odlišují od ostatních?

Nejstarší
Za nejstarší zachovaný koberec se považuje tzv.. Pazyryk - ten dostal název podle místa nálezu (oblast na Sibiři). Jde o ručně vázaný perský koberec s více než 360 000 uzlíky / m2, který pravděpodobně pochází již z 5. století př.nl Předpokládá se, že vznikl jako dar pro altajského kočovníka, protože se našel v jedné takové hrobce.

Když byl v roce 1949 objeven, překvapením byl jeho výborný stav. Byl doslova "zakonzervován" v ledu a studená sibiřská klima ho ochránila před značným poškozením.


Foto: wikipedia.org

Na Pazyryk lze pozorovat několik motivů; od zvířecího, až bojovný (jezdci na koních). Přestože se dnes vyrábějí věrné repliky tohoto slavného koberce, vyplatí se živě vidět originál. Najdete ho v petrohradské Ermitáži.

Nejkvalitnější a nejvzácnější
Mezi nejkvalitnější koberce patří ručně vázané perské koberce . Už samotné vlákna použité k jejich výrobě, dosahují tu nejvyšší kvalitu - vybírají se pouze přírodní materiály jako vlna, hedvábí či bavlna. Za nejvzácnější se dá považovat "první" vlna, pocházející z prvního stříhání jehňat.

Vlněná vlákna jsou zpracovány do příze, která se následně váže (dělají se uzlíky). Čím je koberec hustší vázán, tím je vzácnější, protože se čas, potřebný k jeho výrobě, úměrně prodlužuje. Navíc tak nabývá ještě lepší vlastnosti. Perský koberec poskytuje výbornou tepelnou izolaci , a přitom "dýchá". To znamená, že i v případě částečné vlhkosti se koberec sám a poměrně snadno vysuší, a tedy odolá nežádoucí plísni. Nahusto navázané uzlíky také zajišťují odolnost vůči nečistotám, které se zachytí pouze na povrchu (nedostanou se hlouběji mezi vlákna). Díky tomu se dá koberec jednoduše vyklepat.

Vzácná je i záměrná nedokonalost takových koberců, zvláště pokud jde o velmi staré koberce. Tkalci totiž věřili, že žádný pozemský výtvor člověka nemůže být dokonalý, protože dokonalost přísluší pouze bohu. A tak naschvál změnily nějaký prvek koberce, resp. ho trochu "znehodnotili" (použili jinou barvu příze, nedodrželi symetrii aj.)..

Ručně vázané perské koberce jsou mimořádně finančně náročné, ale ti, kteří si je mohou dovolit, získají skutečné umělecké dílo

Největší
Titul největší ručně tkaný koberec na světě patří koberci s úctyhodnou  plochou 5624 m2 . I když nemá žádné zvláštní pojmenování, je známý pro své ohromné ​​rozměry (mohl by bez problémů zakrýt celé fotbalové hřiště). Na koberci pracovalo celkem 1200 tkalců, kteří společně utratili 38 tun vlny a bavlny , pocházející z Íránu a Nového Zélandu.

Jeho cílovou destinací se stala světoznámá mešita (Sheikh Zayed Mosque) v Abú Dhabí, hlavním městě Spojených arabských emirátů.


Foto: nationalgeographic.com

Nejdražší
Věděli jste, že koberce mohou být dražší než diamanty?

Dlouho se za nejdražší koberec označoval Perský kerman ze 17. století. Aukční síň Christie 's ho vydražila přibližně za částku 7 a půl milionu eur. Nový rekord však patří dražební Sotheby'sv New Yorku. Ten počátkem června 2013 prodal ručně vázaný perský koberec z 1. poloviny 17. století za téměř 26 milionů eur .


Foto: sothebys.com

Nejznámější a nejpřeceňovanější
tipla byste si, které to jsou? 
No přece červený koberec a Aladinův létající koberec :)

 

Galerie