Materiály používané při výrobě koberců

  Textilní vlákna az nich vyrobené příze používané při výrobě bytových textilií mají vliv na jejich estetické i užitné vlastnosti, protože konečný výrobek má v podstatě podobné vlastnosti jako vlákna, ze kterých byl vyroben.

Hlavní vlastnosti:

PEVNOST vlákna má vliv na trvanlivost výrobku. Vyjadřuje se jako absolutní pevnost / síla potřebná k přetržení vlákna. Je to délka, při níž se vlákno přetrhne vlastní vahou, nebo měrná pevnost, která se vyjadřuje silou potřebnou na protržení vlákna průměru 1 mm.

PRUŽNOST je schopnost vlákna vrátit se od původního tvaru. Tato vlastnost se projevuje zvýšenou odolností proti ušlapaných.

JEMNOST vláken se vyjadřuje v mikrometrech. Z jemných vláken se mohou vyrobit rovnoměrné a jemné příze. Hotový výrobek má krásný vzhled, je příjemný na dotek.

Hřejivost způsobuje množství vzduchu, který se udržuje v povrchové struktuře vlákna mezi vlákny v přízi. Svařované vlákna udrží více vzduchu než hladké, i když jsou stejného původu.

Navlhavost je schopnost vláken pohlcovat vodu ze vzduchu a tím vyrovnávat svou vnitřní vlhkost. Každé vlákno má povolené procento vlhkosti.

ROZDĚLENÍ VLÁKEN

                a / přírodní b / chemické

A / PŘÍRODNÍ VLÁKNA

Přírodní vlákna - rostlinného původu

·         Bavlna

Bavlna vyrůstá na semenech bavlníku v tropických a subtropických oblastech 
Velmi jemná, příjemná na dotek

·        Len 

Vysoká pevnost

·         Juta

Nižší pevnost, drsnější na dotek, používá se na výrobu koberců, jakož i podkladová tkanina

·         Sisal

Získává se z dužiny listů agáve. Vyznačuje se vysokou pevností a leskem.

·         Kokosová vlákna

Získávají se z dužinatého obalu kokosového ořechu. Vlákna jsou dlouhé až 30 cm žluté a červené barvy.Vyznačují se vysokou pevností a odolností proti opotřebení a vlhku. Velmi dobře se barví.

·         Papír

Z papíru se vyrábí příze tak, že se úzce nařezané pásky zkroutí. Používají se na některé typy podlahových tkanin. Pro zvýšení odolnosti proti vlhku se impregnují.

                Přírodní vlákna - živočišného původu

·         Ovčí vlna

Ovčí vlna patří mezi nejcennější textilní suroviny pro výrobu bytových textilií pro její výborné vlastnosti.Získává se stříháním ovcí. Ostříhaná vlna z jedné ovce tvoří rouno, které se v přádelen třídí podle kvality.

·         Přírodní hedvábí

Tvoří ho housenka bource morušového při zakukľovaní. Přírodní hedvábí je nejjemnější a nejušlechtilejší materiál. Pro svou jemnost a hebkost se využívá pro ručně vázané velmi husté koberce a závěsy. V současnosti se tento materiál přidává na zvýšení estetické úrovně do závěsových a dekoračních textilií a přikrývek na postele.

Přírodní vlákna anorganického původu

·         Skleněné vlákna

Vyrábějí se ze skla s příměsemi tažením při teplotě 1 200 C. Mají velmi dobré specifické vlastnosti jako je nehořlavost, pevnost, chemická odolnost, rozměrová stálost, odolnost vůči bakteriím a plísním. Používají se na výrobu nehořlavých záclon, závěsových látek a dekorační textilie, divadelní závěsy, tapety. V poslední době se jutové podložky všívaných koberců nahrazují skelnými vlákny. Skleněné vlákna kromě nehořlavosti zvyšují zvukovou a tepelnou izolaci, stálost tvaru. Hladkost vláken způsobuje odolnost proti ušpinění. Negativně však ovlivňuje stálost vazebné struktury při úhlopříčném vypnutí tkaniny. Další nevýhodou je jejich křehkost a snížená pevnost v přeložení.

·         Kovové vlákna

Vyrábějí se tažením nebo válcováním obyčejných nebo drahých kovů. Použití jako dekorativní (nástěnné gobelíny), dekorativní textilie nebo se přidávají do syntetických přízí pro snížení elektrostatického náboje.

                B / CHEMICKÉ SYNTETICKÉ VLÁKNA

Polyamidová vlákna / PA / 

Je to syntetický polyamid s dlouhým řetězcem existuje několik typů těchto vláken s různými vlastnostmi.Dobrá pevnost za sucha, vysoká odolnost proti oděru, elastičnost, odolnost proti bakteriím a plísním, nenapadají jejich moly, velmi dobře se barví. 
Nevýhody: malá tepelněizolační schopnost, chladný omak 
Na výrobu koberců se používá PA jako vlákno, tak kablík a střiž.

Polyesterová vlákna / PES /

Mají podobné vlastnosti jako polyamidová vlákna ale s vyššími dosaženými hodnotami. Mají vysokou pevnost za sucha i za mokra, vysokou odolnost proti oděru, vysokou stálost na světle. Měkčí vlně podobný omak. Tato vlákna se uplatňují při výrobě všech druhů textilií, zejména však při výrobě záclonoviny, závěsových a podlahových textilií a ve směsi s bavlnou při výrobě textilií pro domácnost. 
Nevýhody: žmolkování, statický náboj.

Polyakrylonitrilové vlákna / PAN /

Polyakrylonitrilové vlákna s trvalým zkadeřených se velmi podobají vlně. Mají velmi dobrou stabilitu vůči povětrnostním vlivům, jakož i ke světlu. Používají se na výrobu koberců s řezaným vlasem.

Polypropylenová vlákna / PP /

Polypropylenová vlákna se vyznačují nejnižší hmotností, nejnižší navlhavosťou, nejlepší odolností vůči kyselinám a louhům, mají zápor elektrostatický náboj a hebký a teplý omak. Koberce vyráběné z PP vláken se při čištění a sušení srážejí jen o 0,3%, zatímco z polyamidových vláken o 3,0%. Používají se na výrobu všech druhů bytových textilií. 
Nevýhody: špatná vyfarbiteľnosť a nižší odolnost proti povrchovým deformacím.