Víte, proč vznikly koberce?

25.11.2013 | Rady a tipy

e snadné odpovědět na otázku "proč". Ale najít jednoznačnou odpověď na to, odkud koberce pocházejí, je mnohem složitější.

Praktické důvody
Primární funkcí koberců nebylo zútulnit domácnost, jako je to dnes, ale poskytnout ochranu pro zimou - tkané koberce z vlny totiž mají velmi dobré tepelně izolační vlastnosti . To, že ze zvířat se dá zužitkovat i vlna (ovce) a srst (kozy), přičemž jejich netřeba zabíjet, bylo významným objevem pro kočovný kmen Nomádů, kteří před více než 2500 lety žili v chladné oblasti střední Asie.

Nomádi používali jako izolant nejprve podložky z kůže zvířat, ale jejich opracování bylo náročné. Stejně jako manipulace s nimi při přemisťování se během kočování. A tak z prozaických příčin, začali rukama nomádských žen vznikat první koberce na primitivních tkalcovských stavech. Výhodou byla jejich jednoduchá konstrukce, díky které je mohli snadno složit a poskládat na novém místě. Překvapením je, že dokonce i v dnešní moderní době vyrábějí jejich potomci koberce stejným způsobem.Motivem pradávných koberců byly různé rodové symboly, zvířecí motivy a geometrické tvary.

Nejstarším nalezeným kobercem na světě je sibiřský Pazyryk , který pochází přibližně z 5. stol před Kristem. Byl objeven v ledu, díky čemuž se uchoval v opravdu pozoruhodném stavu. Více zajímavostí o tomto koberci .



Foto: wikipedia.org
 

Skryté důkazy
Z pozdějšího období se nedochovaly žádné písemnosti, ani téměř žádné důkazy o rozšíření tkalcovského řemesla do dalších oblastí. Našly se pouze malé textilní malé fragmenty, které jsou jen náznakem přetrvávání tkalcovského řemesla.

Předpokládá se, že za jeho expanzí může stěhování národů, mocenské nároky Seldžukové, Arabů av neposlední řadě islamizace společnosti mezi 11. - 13. stoletím nl.Tím, že se umění tkaní koberců rozšířilo do míst napříč Asií, změnila se i poloha stavu z horizontální na vertikální, a také se začaly vyrábět koberce větších rozměrů.

Právě z období 13. století jsou známy první zmínky o ručně vázaných kobercích, které během svých cest nacházel Marco Polo. Díky křižáckým výpravám se začaly orientální koberce objevovat v Evropě av 14. století dochází k pravidelným obchodům mezi Orientem a Evropou. Obchod se soustřeďuje hlavně v Istambulu (tehdejší Konstantinopol) a Benátkách.

Později podlehla kouzlu takových koberců evropská šlechta, která je vnímala jako vyjádření prestiže a luxusu. Z portrétů šlechticů, na kterých byly znázorněny i koberce, se dá odhadnout chronologie jejich rozšiřování do evropských zemí. Podle vzorů se předpokládá, že do 16. století se objevovaly hlavně ručně tkané koberce, pocházející převážně z Malé Asie a po 16. století, začínají převládat perské koberce.

Ručně tkané perské koberce jsou přitom dodnes považovány za nejatraktivnější projevy orientální kultury a umění. Navíc jsou vzácným obchodním a investičním artiklem, protože každý jeden je originál , vyrobený z těch nejkvalitnějších přírodních materiálů - vlny, bavlny a hedvábí. Konečnou cenu zvedá i čas, potřebný na zhotovení díla. Výroba totiž trvá několik týdnů, i měsíců.
 

Zdroj: autorský článek s použitím historických faktů z publikace Orientální koberce (M. Jungr)

  

Galerie